Jste zde: Titulní stránka
Farní kostel sv. Jiljí stojí v podhradí uprostřed města, na starém, zdí obehnaném hřbitově.Byl postaven v roce 1736 knížetem Josephem Václavem z Liechtensteinu. Kostel vysvětil olomoucký biskup Jakub Arnošt, hrabě z Liechtensteinu 23. června 1741. Do kostela vstupujete po dvouramenném schodišti s vestavěnou kapličkou. Před schodištěm stojí rokokový kříž z roku 1746. Zasvěcení kostela se shoduje se jménem prvního známého vlastníka Úsova a lze tedy předpokládat, že již v době jeho života v 13. století zde stála kaple sv. Jiljí, která byla v 15. století přebudována na kostel. Současný vzhled kostela je z roku 1736, kdy byl nově vystavěn. Celý kostel je klenutý. Při vchodu je opatřen zahrocenou věží s měděnou kulatou bání s dvojitým křížem. Kostel nemá hodiny. Ve věži jsou čtyři zvony. Zvon zasvěcený P.Marii z roku 1474 o váze 380 kg. Tento byl za 2.světové války zrekvírován a v roce 1948 byl znovu přelit. Zvon sv.Anny je z roku 1500 a váží 270 kg. Oba zvony jsou ovládány elektronicky a zvou věřící na bohoslužby. Zvon sv.Florián váží 132 kg a je z roku 1898. Zvon umíráček je z roku 1701 a váží 74 kg. Tyto dva zvony jsou ovládány ručně. V letech 1881 - 1884 byl kostel nákladně restaurován. Na klenutém kůru jsou varhany s 12 1/2 registry, které zhotovili v roce 1885 bratři Braunerové z Uničova. Tyto varhany jsou vlastně darem knížete Jana z Liechtensteinu, který osobně restaurování shlédl, toto dílo pochválil a těmito varhany je odměnil.
http://www.usov.cz/kostel-sv-jilji/d-132277
Každý týden v neděli v 8 hodin a středu v 16 hodin se zde konají mše svaté. Při každé mši svaté má nejen věřící , ale i turista, možnost prohlédnout si interiér kostela.
Foto : září 2016
Olomoucký kraj – Šumperk – Úsov
Kostel je zapsán ve státním seznamu nemovitých kulturních památek jako významná stavitelská památka s románským jádrem ze 13. století. Nejsou písemné doklady, kdy kostel v Podhoří byl postaven, sloužil zřejmě jako zámecká kaple zámku - hradu nad Podhořím. Jednolodní kostel je postaven z kamene a z cihel. Presbytář je klenutý, strop v lodi je rovný a v předsíni klenutý. Farním kostelem se stal starobylý kostel sv. Havla v 19. stol. R.1845 byl kostel znovu zvenku obnoven a až do r. 1876 byl v bídném stavu: podlaha v kostele byla z cihel (ty jsou dodnes pod dlažbou), oltář starý, obraz sv. Havla porušen. Kostel v r. 1885 zvenku obílen a na jižní straně dány na zeď sluneční hodiny s nápisem: "Smrt jistá - hodina nejistá 1895”. Kůr stojí na dvou kamenných sloupech. Dříve sakristie bývala na levé straně hlavního oltáře a později buď v r. 1873 nebo 1883 přistavěna sakristie na pravé straně oltáře. Oltářní obraz sv. Havla opata je namalován podle fotografie originálu malíře Karla Škréty, který maloval obraz sv. Havla pro Rychnov nad Kněžnou.
Kostel stojí na funkčním hřbitově a je obehnán zdí.
Bohoslužby : http://farnostitriangl.cz/index.php?p=bohosluzby
Kostel je památkově chráněny od 3.5.1958 .
Foto : červenec 2016
Olomoucký kraj – Přerov – Lipník nad Bečvou/ Podhoří
Do vzniku kostela stála v Polkovicích pouze zvonice. Současný novogotický kostel sv. Bartoloměje byl postaven v letech 1908-1909 původně jako farní z neomítnutých tmavě červených cihel. Stojící na návsi.
Kostel je přístupný v době bohoslužeb.
http://www.dekanatprerov.cz/node/49
Foto : květen 2016
Olomoucký kraj – Přerov - Polkovice
První zmínka o kostele je z roku 1326. Nynější kostel pochází z let 1790 až 1793, věž je z roku 1578. Roku 1804 opraven, hrozilo jeho zřícení. Znovu opravován roku 1872. Poslední velká oprava proběhla v roce 1993.
V areálu kostelního návrší se nachází soubor několika velmi cenných soch. Všechny byly pravděpodobně do Kralic přeneseny z areálu klášterního Hradiska u Olomouce. Tento soubor doplňuje nedaleké sousoší sv. Jana Nepomuckého se čtyřmi soškami světců. U samotného kostela jsou při vstupu dvě sochy v životní velikosti. Po pravé straně stojí socha sv. Petra. Světec drží v levé ruce knihu, v druhé ruce pozlacený klíč. Druhá socha znázorňuje sv. Pavla. Ten má v pravici rozevřenou knihu a levicí se opírá o meč. Obě sochy jsou z pískovce, z konce 30.let 18.století. Autorem má být Josef Winterhalder starší.
Při vstupu nalevo je kamenný kříž s korpusem ukřižovaného Krista. Bohatě je zdoben reliéfy, kartuší a výjevy - smrt Panny Marie, kalich, tři meče, světecká postava. Kříž je dílem z konce 18.století od Jana Ležatky. Při závěru schodiště vedoucího ke kostelu z pravé boční strany jsou sochy dvou andělů, též v životní velikosti. Vlevo stojí archanděl Michael, který oděn v římského vojáka je vyzbrojen kopím (které momentálně chybí) a útočí na satana. Ten je přišláplý levou nohou a leží u nohou Michaela. Druhá socha znázorňe archanděla Rafaela, který pravicí drží vedle stojící dítě, V levé ruce drží kopí (to dnes také chybí). Obě sochy jsou datovány do 30.let 18.století a jsou z pískovce. Autor však není znám.
Kostel i sochy jsou památkově chráněny od 3.5.1958 .
http://pamatkovykatalog.cz/?element=537914&sequence=12330&page=494&action=element&presenter=ElementsResults
http://www.farnostkralice.cz/
Foto : prosinec 2016
Olomoucký kraj – Prostějov – Kralice na Hané
Renesanční kostel Narození Panny Marie v Radkově byl postaven v roce 1589 na místě původního dřevěného kostela, který vyhořel. Kostel prošel mnoha stavebními úpravami. Ve druhé půli 18.století byla přistavěna zadní část chrámu, protože se farníci již do kostela nevešli. Boční vstup a věž byly ke kostelu přistavěny až v roce 1861. Částečná vnitřní rekonstrukce v roce 2006 odhalila nástěnné malby ve starší části kostela a unikátní renesanční cihelnou podlahu.
Na dodnes funkčním hřbitově u kostela spočívají mimo jiné ostatky bývalých majitelů hornovikštejnského panství například Skrbenských či Arz-Vasseggů. Mezi náhrobky z 19. století najdeme také hrobku posledních držitelů panství Razumovských. Je zde pochováno sedm členů tohoto šlechtického rodu.
Mne osobně oslovila stará fara, která není v příliš dobrém stavu. Ale bylo v ní zbudováno Muzeum Života na venkově.
Památkově chráněno od 3.5.1958 .
http://pamatkovykatalog.cz/?element=12302319&sequence=12460&page=499&action=element&presenter=ElementsResults
http://www.obecradkov.cz/farnost.htm
Moravskoslezský kraj – Opava – Radkov u Vítkova
Kostel byl založen v polovině 14. století. V baroku proběhla rozsáhlá přestavba, roku 1779 byla kostelu přistavěna věž. Kostel je jednolodní, má obdélníkový presbytář a hranolovou věž, v níž se nacházejí tři zvony. Věž je na západní straně kostela a je ukončena jehlancovou helmou a malou cibulí. Oltář pochází z roku 1795, ostatní vybavení kostela však pochází z období baroka a rokoka.
Kostel je obklopen funkčním hřbitovem.
Bohoslužba zde probíhá každou třetí neděli v měsíci.
Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9ho_Jana_K%C5%99titele_(Tehov)
Foto : září 2017
Středočeský kraj - Praha-východ - Tehov
Nejstarší památkou v obci je Kostel sv. Mikuláše jehož historie spadá do období kolem roku 1350. Po r. 1563 bylo průčelí kostela vyzděno renesančním etážovým štítem.
Další opravy, které proběhly v letech 1787 a 1923 starobylý ráz kostela naštěstí nezměnily.
V 90. letech 20. stol. se kostel již nacházel v havarijním stavu. Proto bylo v letech 2000-2012 provedeno několik postupných oprav, při nichž byly použity historické řemeslné postupy.
Kostel stojí ve středu funkčního hřbitova.
Mše se zde konají nepravidelně.
Foto září 2017
Královéhradecký kraj - Jičín - Lískovice
Kostel se nachází ve východním sousedství zámku v centru obce Dolní Životice na Opavsku. Pozoruhodný je především svým pseudorománským stvárněním s prvky německého pseudoromantismu. Kostel tak v některých ohledech působí až kýčovitě, jako by autor za každou cenu chtěl uplatnit některé k sobě se ne vždy hodící prvky, jež ve výsledku působí až pohádkově bizardně. Přesto je kostel považován za velmi cennou architektonickou památku.
Kostel Nejsvětějšího Spasitele byl postaven v letech 1907–1908 za štědré podpory hraběte Razumovského. Projekt dvoulodního kostela s hranolovou věží a a pohřební kryptou pod presbytářem předložil architekt L. Schneider, zhotovení dokumentace a korekci projektu provedla opavská firma C. Kerna a C. Bluma, která také byla pověřena jeho realizací. Hlavní loď kostela a presbytář jsou sklenuty síťovou klenbou s cihlovými žebry, boční loď křížovou klenbou. Interiér kostela bohatě zdobí dekorativní výmalba ornamentů, gryfů a arabesek. Podle ústní tradice v obci vykonali kamenické práce kamenické práce pozvaní kameničtí mistři z Itálie, které dodnes připomínají kamenické značky na kostele. Hlavní a boční oltář zhotovil F. Schmalzl, varhany dodala firma Rieger z Krnova. Ve věži je umístěn 390kg zvon „Panna Marie“.
V roce 2000 začala celková rekonstrukce kostela, která obsahovala opravu střechy a výměnu krytiny, opravu hrobky Razumovských, opravu vitrají, restaurátorské práce na frezkách a dřevěných prvcích, opravu elektroinstalace a opravu fasád kostela.
Text : http://www.hrady.cz/?OID=6753
http://www.rkfdzivotice.net/bohosluzby/
Foto červen 2017
Moravskoslezský kraj – Opava - Dolní Životice
Mizející památky >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.
.