Jste zde: Titulní stránka
Areál renesančního kostela se hřbitovem, bránou s přístupovým schodištěm, hrobkou a márnicí, dominanta obce. Cenný doklad zásadní renesanční přestavby staršího kostela ze 14. století. Přestavba pravděpodobně dílem stavitele Carla Valmadiho.
Areál kostela se rozkládá na mírném kopci v centru osady, dříve obce, Zdoňov. Celý areál sestává z orientované jednolodní budovy kostela Nejsvětější Trojice, drobné stavby márnice a malé neogotické hrobky s kaplí situované v západní části hřbitova. Celý areál vymezuje kamenná ohradní zeď, přístup do areálu umožňuje reprezentativní schodiště se vstupní branou. Ohradní zeď i schodiště s branou jsou rovněž součástí areálu.
katalogové číslo 1000152089
kulturní památka od 3.5.1958
sloh – renesance
Foto : leden 2018
Královéhradecký kraj – Náchod – Teplice nad Metují / Zdoňov
GPS 50.6328658N, 16.1379958E
Hřbitov si můžete prohlédnout zde : http://www.mizejicipamatky.cz/index.php/hrbitov-zdonov/hrbitov-zdonov
Vrcholně barokní farní kostel podélné dispozice v urbanisticky významné poloze. Dílo K. I. Dientzenhofera ze skupiny broumovských kostelů. Orientovaná stavba na půdoryse prostupu oválu s krajními čtyřúhelníky s okosenými rohy, zaklenut nepravou klenbou. Vně prostor členěn pilastrovým toskánským řádem. Vně kostel členěn lisénami, stěny zprohýbané. Vchody obdélné, kamenné ostění s uchy. Věže při západním průčelí uzavřené cibulovitou bání. Střecha kostela valbová.
oprava - 2009 výměna oken - stejného vzhledu, materiálu a členění, osazení ochranných mříží
katalogové číslo 1000148459
památkově chráněno 3.5.1958
sloh – vrcholné baroko
Foto : leden 2018
Královéhradecký kraj – Náchod - Šonov u Broumova
GPS 50.5904608N, 16.3967872E
Pravoslavný chrám sv.Ludmily je málo známou sakrální památkou. Základní kámen byl položen 4.6.1933 a vysvěcen 21.5.1934. Pozemek na tento kostel darovala Beata Jarolímová. Vznikl podle návrhu duchovního otce Andreje Kolomackého pozvaného z Podkarpatské Rusi vladykou Gorazdem, dále pak sousoší Ukřižovaného Krista z roku 1841, uprostřed něhož je kříž s korpusem Krista a u paty kříže klečí Máří Magdalena.
Zajímavou událostí v dějinách obce bylo dočasné přesídlení ústředí české církve pravoslavné z Prahy do Řimic v čele s biskupem Gorazdem-Pavlíkem a duchovními úředníky, což připomíná i pamětní deska na domě č.28.
http://info.pravoslaviecz.cz/rimice/
Foto : 2017
Olomoucký kraj - Olomouc - Řimice
Pozdně románská kaple, rotunda svaté Kateřiny, je nejvýznamnější architektonickou památkou České Třebové a jedinou dochovanou románskou rotundou ve východních Čechách. Pochází z první poloviny 13. století. Byla postavena v centru osady založené na výšině nad pravým břehem řeky Třebovky po roce 1200 během tzv. české kolonizace prováděné premonstrátským klášterem v Litomyšli. Samotné město Česká Třebová bylo založeno až ve druhé polovině 13. století během tzv. německé kolonizace za vlády Přemysla Otakara II. Během více než 750 let své existence byla rotunda mnohokrát opravována a přestavována. V 16. století byla doplněna zvonicí, která slouží i jako brána do prostoru okolo rotundy. Ten je obehnán kamennou zdí a až do roku 1905 sloužil jako hřbitov. Obyvateli České Třebové je rotunda nazývána prostě „Kostelíček“. V ulici „U kostelíčka“, která se vine mezi domky pod rotundou, se každoročně v listopadu na svátek svaté Kateřiny koná „Jabkancová pouť“. Při ní se nepečou obvyklé koláče, ale sladké bramborové placky plněné tvarohem, nazývané „jabkance“. https://cs.wikipedia.org/wiki/Rotunda_svat%C3%A9_Kate%C5%99iny_(%C4%8Cesk%C3%A1_T%C5%99ebov%C3%A1)
Více informací http://www.mmct.cz/pristupne-pamatky-rotunda-svate-kateriny.php Rotunda slouží jako muzeum .
Otevřeno: Červenec a srpen denně mimo pondělí 9 - 12 a 13 - 17 hodin, v jiné dny po objednání na tel.: 465 534 516 (Městské muzeum Česká Třebová)
V době konání svatebních obřadů může být návštěvnický provoz omezen!
Vstupné Dospělí 30,- Kč Snížené 20,- Kč
Foto : listopad 2017
Pardubický kraj - Ústí nad Orlicí - Česká Třebová
Kostel sv. Petra a Pavla v Řeznovicích u Ivančic je románská stavba, která je v Čechách a na Moravě zcela jedinečná. Románská trojapsidová centrála z druhé poloviny 12. století je jedna z našich nejvýznamnějších románských památek. Kostel byl vybudován při zeměpanském dvorci, který tu vznikl po roce 1146 jako náhrada za zničený hrad Rokytno. Ten stával v místech fary vedle kostela a později byl přestavěn na tvrz. V letech 1986-1987 byl upraven interiér a položena nová dlažba. Z hranolu se třemi apsidami, který dnes tvoří presbytář kostela, se zvedá osmiboký věžový útvar, zakončený jehlanem. Obětní stůl, svatostánek a doplňky z pískovce a litého skla vznikly při úpravách kostela v letech 1986-1987. V interiéru můžeme nalézt zbytky pozdně gotických maleb a renesanční náhrobky z druhé poloviny 16. a počátku 17. století.
U kostela je rovněž rokokový kříž ze 70. let 18. století.
Podrobné informace E-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon +420 546 451 870, +420 546 419 443
Kontaktní osoba Kulturní a informační centrum Ivančice
Web http://kostelreznovice.tradice.net/historie/
Otevírací doba Kostel je otevřen v rámci pravidelných bohoslužeb: Pondělí: 8:00 (v adventu rorátní 6:30)
Středa: 17:00 (zimní čas) a 18:00 (letní čas)
Čtvrtek: 8:00 (v adventu rorátní 6:30)
Pátek: 17:00 (zimní čas) a 18:00 (letní čas)
Sobota: První sobota 8:00
Neděle: 9:00
Zdroj : http://www.jizni-morava.cz/objekt/31364-romansky-kostel-sv-petra-a-pavla-v-reznovicich
Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Kód památky 30100/7-962
Jihomoravský kraj - Brno-venkov - Řeznovice
Foto : červen 2017
Zmiňován v polovině 14. stol., kdy byl součástí poličského děkanátu. Původní dřevěný kostel byl postupně přestavován na zděný. Hrabě Trautmansdorf dal r. 1740 pokyn ke stavbě nového kostela. Byla vystavěna hlavní a příční loď. Po dokončení však kostel i fara vyhořely. Obě budovy byly obnoveny a ke kostelu přistavěny dvě postranní lodě a vyvýšena věž na 37 m. Oltářní obraz sv. Mikuláše je dílem římského malíře Ludvíka Šterna.
Kostel stojí na funkčním hřbitově , obehnán vysokou zdí. Nalezneme zde také márnici. V zadní části hřbitova u východu jsou o zeď opřeny staré náhrobky. Ke kostelu vede křížová cesta se sedmi zastaveními.
Bohoslužby : http://www.bihk.cz/dieceze/litomysl/cista-u-litomysle/sv.-mikulase-biskupa/
Další informace : http://www.litomyslsko.cz/index.php?nid=10886&lid=cs&oid=2601562
Foto : listopad 2017
Královéhradecký kraj – Litomyšl - Čistá
Kostel zvaný „česká Pisa“. Přes svou pohnutou historii, kdy pod kostelem klesla půda o 37 metrů v poměrně krátké době a kdy se kostel vlivem poklesů silně naklonil a vychýlil o 6,8 stupňů na jih, zůstal stát a dnes představuje ojedinělou atraktivitu regionu. Svou šikmostí se tak blíží světoznámé věži v italské Pise a stává se vyhledávaným cílem turistů z celého světa.
Významný je však také z hlediska historického a duchovního a má stále své nezastupitelné místo pro celou řadu věřících, kteří se sem rádi vracejí. Kostel je reálným dokladem toho, že Karviná-Doly není v žádném případě Bohem zapomenutá krajina a má určitě svou budoucnost.
Kostel svatého Petra z Alkantary byl postaven roku 1736 v barokním slohu. Nechal jej postavit místní šlechtic František Wilhelm Larisch na místě dřevěného kostela svatého Martina, zmiňovaného již v roce 1447. Jelikož v Těšínském Slezsku bylo již svatému Martinovi zasvěceno několik kostelů, byl jako patron nového kostela vybrán svatý Petr z Alkantary. Teprve roku 1759 byl kostel konsekrován biskupem Filipem Gothardem Schaffhotschem z Vratislavi. Jedinečnost chrámu spočívá nejen v jeho historické hodnotě, ale zejména v okolnostech, které stavbu postihly a natrvalo poznamenaly. Po zahájení těžby černého uhlí bylo od roku 1854 pod kostelem vytěženo 27 slojí v celkové mocnosti 46,82 metrů. Ještě počátkem 90. let minulého století hrozilo kostelu zřícení a byl určen k demolici. V letech 1994-1995 proběhla generální oprava a zajištění objektu a kostel se tak znovu zaskvěl v plné kráse.
Kostel sv. Petra z Alkantary, často nazývaný prostě „šikmý kostel”, se nachází v okrajové části města Karviné. Původně byla však tato nynější městská část Karviná-Doly samostatným městem, které se nazývalo Karvinná, a to až do r. 1949, kdy došlo ke sloučení s ostatními obcemi a vzniklo město s jednotným názvem Karviná. Karvinná byla městem s výstavnými domy stejně jako hornickými koloniemi, reprezentativním zámkem Solcou včetně krásného zámeckého parku, byla zde radnice, úřady, pivovar, dva kostely (novější již neexistuje a zůstal jen nynější šikmý kostel), školy, řada kulturních i sportovních zařízení a spousta dalších objektů dotvářejících občanskou vybavenost většího města. Význam Karvinné souvisel především s těžbou uhlí, která ovlivnila vznik dalšího průmyslu a podnítila její celkový rozvoj. Postupně však to, co bylo původně faktorem dynamického rozvoje města, se později stalo jeho zkázou. Vlivem poddolování zanikla téměř celá Karvinná, kde se do dneška zachovalo jen pár objektů, mezi nimi právě šikmý kostel.
Bohoslužby se zde konají pravidelně každou neděli a svátek v 9:30. Na uvedeném telefonním čísle v kontaktech je možné domluvit si s p. farářem skupinové prohlídky kostela s výkladem. Kontakt na duchovní správu kostela: Římskokatolická farnost Karviná-Doly Pivovarská 2, 733 01 Karviná-Fryštát, tel.: +420 596 314 455.
Více informací na www.farnostdoly.cz
http://www.karvina.cz/mesto-karvina/sikmy-kostel-sv-petra-z-alkantary-rarita-v-celem-cesku
Foto : prosinec 2017
Moravskoslezský kraj – Karviná – Karviná-Doly
Vítochovský kostelík je jeden z nejstarších kostelů na Moravě. Raně gotický kamenný kostel s románskými prvky je obklopen hřbitovem, ohraničeným kamennou zdí, v jihovýchodním rohu je vysunutá márnice. Říká se, že na místě, kde dnes svatostánek stojí, kdysi bývalo pohanské pohřebiště. I pod podlahou kostela bylo nalezeno několik desítek lidských koster. Odborníci odhadují, že mohou patřit obětem třicetileté války. Tehdy do vsi přitáhli Švédové, ale vesničané se před nimi ukryli v opevněném kostelíku. Nesoucitní vojáci však kostel i s místními obyvateli zapálili.
K nejstarším památkám interiéru kostela patří gotické fresky. Výjevy zobrazují Vjezd do Jeruzaléma, Poslední večeři Páně, Ježíšovo umučení a zmrtvýchvstání i výjevy z Kristových pašijí. Najdete zde také malby Panny Marie a archanděla Michaela, kterému je kostelík zasvěcen. Kostelík je převážně raně gotickým jednolodím snad z 1. poloviny 13. století. Ve 2. polovině 13. století byla loď zvýšena a vznikla dnešní podoba čtyřbokého kněžiště. To bylo v dalším století zaklenuto valenou klenbou a vymalováno. Ve 2. polovině 15. století byla přistavěna hranolová věž na jižní straně, jež bývala kryta šindelem a až od roku 1905 plechem. Její pseudogotická římsa pochází z roku 1848. Podle legendy tudy za Velké Moravy procházel sv. Metoděj. Pán z Vítochova ho srdečně přivítal a přijal i křesťanskou víru. Před Metodějovým odchodem slíbil, že na památku jeho návštěvy nechá vystavět kapli a svůj slib brzy skutečně dodržel. Za čas Metoděj znovu do těchto končin přijel a jakmile spatřil kostelík, vzpomněl na slib, který mu tehdy vítochovský pán dal, a kostelík slavnostně vysvětil. Traduje se, že dodnes dochovaný mramorový oltář a křtitelnice pocházejí právě z těchto časů a svatého Metoděje tedy pamatují.
Raně gotický kamenný kostel s románskými prvky je obklopen hřbitovem, ohraničeným kamennou zdí, v jihovýchodním rohu je vysunutá márnice.
Bohoslužby se zde konají příležitostně.
Kostel je kulturní památkou.
Foto : červen 2017
Kraj Vysočina – Žďár nad Sázavou - Vítochov
Mizející památky >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.
.