Nejkrásnější stavbou ve Vítkově a širokém okolí je novogotický farní chrám, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie. Před jeho výstavbou proběhla soutěž a ze šedesáti došlých návrhů na stavbu kostela zvítězil návrh Václava Matusche z Vejprt. S pozemními pracemi bylo započato 27. září 1909. Počátkem roku 1914 byla stavba kostela již dokončena, avšak válka brzdila opatřování vnitřního zařízení, takže teprve 15. října 1918 mohl být chrám vysvěcen.
Z výtěžků sbírek mezi našimi občany (včetně příspěvků státu) a příspěvků z ciziny bylo možno zahájit rekonstrukci.
Po dokončení prací byl 28. dubna 1994 novogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, před ním stojící socha sv. Marka a současně přilehlý městský park prohlášen za kulturní památku.
Kostel tak opět slouží svému účelu a navíc se v něm konají koncerty vážné a duchovní hudby.
http://www.farnostvitkov.cz/vitkov_novy_kostel.htm
Foto červen 2017
Moravskoslezský kraj - Opava - Vítkov
Na místě původního kostela zde byla v roce 1794 postavena pozdně barokní stavba.
Autorem projektu byl pravděpodobně Jan Sarkander Thalherr, arcibiskupský stavitel a syn Mikuláše Thalherra, který projektoval stavbu fulneckého farního chrámu Nejsvětější Trojice. Původně byl kostek sv. Jiří vyzdoben vitráží a dvěma olejomalbami barokního malíře Jana Jiřího Frömla, rodáka z Fulneku.
Poblíž kostela stojí novogotická kaple sv. Jiří postavena roku 1901.
Foto červen 2017 .
Moravskoslezský kraj - Nový Jičín - Vrchy
ostel Navštívení Panny Marie Vysoká Raně gotický kostel z konce 13. století se dodnes dochoval téměř ve své původní podobě, protože pozdější úpravy se jeho exteriéru již výrazněji nedotkly. Spory se vedou kolem stáří sakristie kostela, která je některými historiky považována za původně samostatný, raně románský kostel z 10. století, který byl včleněn do pozdější novostavby současného kostela. Pokud by se tato hypotéza ukázala jako pravdivá, jednalo by se o jednu z nejstarších dochovaných staveb v České republice. Ve 14.století byl kostel farní, fara byla zrušena v roce 1745 a přenesena do Suchdola. Filiální kostel spravovaný Římskokatolickou farností Kolín v Kolínském vikariátu.
Bohoslužby se konají pouze pátou neděli v měsíci od 8:00 hodin.
Obyvatelé obce založili v roce 2004 osadní výbor Vysoká s předsedkyní Marií Chocholovou v čele; hlavním cílem je záchrana a oprava a následné využití kostela Panny Marie. U paní Marie Chocholové si lze domluvit prohlídku kostela, telefon 604 860 499.
Kostel Navštívení Panny Marie je zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 38847/2–1185.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nav%C5%A1t%C3%ADven%C3%AD_Panny_Marie_(Vysok%C3%A1)
Středočeský kraj, Kutná Hora, Vysoká
Foto : červenec 2017
Kostel svatého Martina stál na hřbitově v Chrastu-Chrašicích prokazatelně již v roce 1349. Na objednávku královéhradeckého biskupa Adama Vratislava z Mitrovic byl barokně přestavěn v roce 1721 Janem Blažejem Santinim.Dnes je na něm pohřbena celá řada významných osobností – MUDr. Karel Schmoeger, Jan Nepomuk Filcík, František Reinitz, hradečtí biskupové Jan Leopold rytíř Hay, Mořic Pícha a další. Kostel je jednolodní, na hvězdicovitém šestiúhelném půdorysu a nese typické znaky Santiniho tvorby. 3. srpna 1721 byl vysvěcen.
Pardubický kraj, Chrudim, Chrast
Foto: květen 2017
Byla mlha a pršelo …tak nás uvítaly Orlické hory. Jeli jsme fotit skanzen Villa Nova.Ve skanzenu v tomto počasí nebylo ani živáčka. Prošli jsme si ho sami bez průvodce,byl maličký, ale moc pěkný. Když jsme se chystali vyrazit za dalšími cíly z našeho cestovního deníku, padla mi do oka kostelní věž, která byla na dohled. Jelikož mám ráda malé horské kostelíky, vyrazili jsme prozkoumat, co za krásu ve vesnici leží. Pohled, který se nám naskytl, nás přesvědčil, že jsme si nezajeli zbytečně. Kostel byl opravdu malebný stejně jako fara v sousedství…. a ze staráho německého hřbitova se nám tajit dech.
Areál kostela sv. Vavřince se nachází volně na jihozápadním okraji horské obce, při silniční komunikaci vedoucí z Uhřínova přes Malý Uhřínov do Lukavice.Nemovitá kulturní památka areál kostela sv. Vavřince v Uhřínově pod Deštnou je tvořena kostelem se zděnou ohradní zdí, vymezující pozemek hřbitova. Součástí areálu jsou farní kostel a ohradní zeď se vstupními branami. Stavba bývalé márnice dnes již nestojí. Západně před areálem kostela je osazeno ke kostelu orientované, památkově chráněné sousoší Kalvárie a budova památkově chráněné fary. Pozdně barokní kostel nahradil ve vsi původní gotický kostel z r. 1350. Současný římskokatolický kostel byl postaven v l. 1752–1755 podle návrhu architekta Františka Kermera. Zařízení kostela je také barokní, hlavní oltář pochází z r. 1759. R. 2001 proběhla velká oprava střechy věže.
PAMÁTKOVĚ CHRÁNĚNO OD 3. 5. 1958
Královéhradecký kraj, Rychnov nad Kněžnou, Liberk - Uhřínov
Foto : září 2017
Nejvýznamnější historickou památkou v obci je - původně gotický a v jižní části Vítějevsi se nacházející - kostel sv. Kateřiny ze 14. století, v jehož někdejším presbyteriu zůstaly zachovány vzácné fresky z období založení kostela. Postupně byl celý kostel různě upravován a přestavován, například západní třípatrová věž se střílnovitými okénky a dřevěným podsebitím byla ke chrámu přistavěna pravděpodobně na přelomu 15. a 16. století.
V roce 1912 pak byl kostel přebudován do dnešní pseudogotické podoby se změnou orientace lodi. Kostel sv. Kateřiny, který dnes tvoří dominantu obce, byl původně z větší části dřevěný.
Současná zděná chrámová loď se čtyřmi barokními okny přechází v presbytář s paprsčitou gotickou klenbou. Kromě gotické freskové výzdoby v interiéru chrámu jistě upoutá oltář s obrazem patronky kostela, tedy sv. Kateřiny.
Kolem kostela se rozkládá – dnes většinově zrušený a přemístěný – ohrazený hřbitovní areál. Barokní vstupní brána pochází z II. poloviny 18. století a zdobí ji polychromovaný reliéf sv.Kateřiny. Jen se neví, jestli se jedná o Kateřinu Alexandrijskou nebo Kateřinu pannu a mučednici.
Zdroj: https://www.turistika.cz/mista/vitejeves-kostel-sv-kateriny/detail
Foto :červen 2017
Pardubický kraj, Svitavy, Vítějeves
Zdejší barokní kostel zasvěcený Panně Marii Bolestné byl postaven v letech 1690 – 1696. Jednolodní stavba se štítovým průčelím (natočeným netypicky severním směrem, aby dominoval okolní volné krajině) a hranolovou věží. Vnitřní zařízení je rokokové a pseudoslohové.
Největším lákadlem tohoto poutního místa je však unikátní kamenné schodiště o 153 schodech a 16 odpočívadlech. Počet schodů i odpočívadel je dán symbolicky podle počtu Zdrávasů a Otčenášů ve Velkém růženci. Ve střední Evropě je takováto stavba unikátem.
Schodiště i hřbitov jsou veřejnosti volně přístupné, interiér kostela pouze při bohoslužbách.
Foto : září 2017
Královéhradecký kraj, Rychnov nad Kněžnou, Homole
Mizející památky >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.
.