Jste zde: Titulní stránka
Křížová cesta byla postavena koncem 19. století. Vede z kamenné terasy od studánky ke kapli Panny Marie Pomocné. Tvoří ji čtrnáct kamenných zastavení s reliéfními výjevy křížové cesty, která stojí oboustranně podél cesty ke kapli. Na počátku historie poutního místa byla Pavlova studánka s "léčivou" vodou, která vyvěrá pod kaplí Panny Marie Pomocné. Původně zde byl strom s mariánským obrázkem. Po pokácení stromu s obrázkem zde byla roku 1744 postavena dřevěná šestiboká kaple. Obrázek byl přenesen do třebovského kostela a po nějakém čase slavnostně navrácen do kaple. Poté sem byla každoročně na svátek Navštívení Panny Marie pořádána slavná procesí. Roku 1787 byl obraz opět odnesen do farního kostela a kaple byla podpálena na základě nařízení císaře Josefa II. o likvidaci odlehlých kaplí. Ve 30. letech 19. století byla postavena nová zděná kaple v empírovém slohu. Ta byla vysvěcena roku 1838.
Před kaplí stojí novodobý sloup se sochou Panny Marie.
Studánka v kamenné terase pod kaplí je architektonicky upravená a zdvojená, kolem ní jsou vybudovány k posezení dřevěné lavičky. Léčivá voda ze studánky dala vzniknout malým lázním.
Poutní areál je chráněn jako nemovitá Kulturní památka České republiky.
Křížová cesta v České Třebové na Orlickoústecku se nachází dva kilometry jihozápadně od centra města v poutním místě Na Horách v Kozlovském hřbetu. Cesta k ní nikde není značena.Chvíli nám trvalo, než jsme ji našli.
https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3%AD%C5%BEov%C3%A1_cesta_(%C4%8Cesk%C3%A1_T%C5%99ebov%C3%A1)
Pardubický kraj - Ústí nad Orlicí - Česká Třebová
Foto : listopad 2017
Poutní místo Svatý Hostýn. Hned dvě Křížové cesty a bazilika Nanebevzetí Panny Marie…..
Odpradávna vyhledávané mariánské poutní místo vybudované na místě původní kaple, která zde stávala již v pozdním středověku. Kaple byla postavena jako poděkování Panně Marii za záchranu místních obyvatele při tatarském obléhání. Dominantním objektem celého Hostýna je poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie (dostavěna r. 1748) se sochou Panny Marie. Bazilika je obklopena ambity s kaplemi. Na počátku schodiště, které vede až k bazilice, je Vodní kaple s vývěrem zázračné vody .
Roku 1900 byla postavena takzvaná Stará křížová cesta ve směru od Sarkandrovky k rozhledně. První tři zastavení tvoří jednoduché kaple, následuje osm zastavení v podobě kamenných podstavců ukončených křížem osazeným obrazovým reliéfem pašijového výjevu. Poslední čtyři obrazy křížové cesty jsou opět umístěny v kaplích různého slohu. Kaple postavila firma Trautner z Innomostí, obrazy zhotovil bystřický malíř pan Žůrek.
Ale již roku 1903 byla vybudována křížová cesta, jejímž autorem je architekt Dušan Jurkovič. Jednotlivá zastavení jsou v Jurkovičově oblíbeném stylu valašské lidové architektury. Cesta je situována severovýchodně od kostela. Tvoří ji třináct tvarově obměňovaných zastavení, která jsou rozmístěna nepravidelně do podkovitého tvaru. Od chrámu prvních osm zastavení klesá, deváté zastavení je postaveno na kamenné terase, následující zastavení stoupají zpět směrem k vrcholu. Cesta je ukončena rotundou v areálu hřbitova, ve které je kamenný reliéf Kladení do hrobu. Jurkovičova Křížová cesta byla budována postupně od roku 1904 až do druhé světové války.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Host%C3%BDn
Zlínský kraj, Kroměříž, pohoří Hostýnsko-vsetínská hornatina
Foto: únor 2017
Křížová cesta stojí jižně od Rosic a je dlouhá 400 metrů. Lemují ji památné lípy, jejichž stáří se pohybuje od 80 do 190 let.
Křížová cesta byla postavena v roce 1773. Tvoří ji dvanáct kamenných křížů (zastavení) s vytesanými reliéfy. Končí u kaple Nejsvětější Trojice.
V době naší návštěvy záři 2017 byl exteriér kaple opravován. Rosice – Brno – Jihomoravský kraj
Křížová cesta v Nových Hradech, okres Ústí nad Orlicí, se nachází v areálu zámku. Křížovou cestu tvoří 14 zastavení vytesaných do pískovcových ořímsovaných hranolů. Dvanácté zastavení se nedochovalo a bylo nahrazeno dřevěným křížem. Unikátní rokoková cesta byla zřízena roku 1767 nákladem 500 zlatých hraběnkou Barborou Chamaré. Vede od kostela svatého Jakuba Většího horním zámeckým parkem, kde je dančí obora.
Křížová cesta je chráněna jako nemovitá Kulturní památka.
Texty z jednotlivých zastaveni :
1. Kristus odsouzen Pilátem k smrti.
2. Kristus přijímá kříž
3. Kristus poprvé padá pod křížem
4. Kristus potkává svou matku
5. Šimon Cyrenský pomáhá Kristu nést kříž
6. Veronika osušuje Kristův zkrvavený obličej Kristův
7. Kristus padá pod křížem podruhé
8. Kristu potkává plačící ženu
9. Kristus padá potřetí pod křížem
10. Kristus je před ukřižováním svlékán z šatů
11. Kristus je příbíjen na kříž
12. Nedochován – nahrazen dřevěným křížem
13. Mrtvé tělo Krista po sejmutí z kříže
14. Ukládání Krista do hrobu
foto květen 2017
Křížová cesta v Hlubokých Mašůvkách je místo prosycené atmosférou víry a duchovna. Kalvárie tvořená 14 kapličkami se zvedá do kopce až ke třem křížům symbolizujícím dávné biblické události. Původní křížovou cestu tvořily dřevěné kapličky postavené v letech 1859 až 1863. Současný stav inicioval zdejší farář Josef Parma, který nechal na místě původních dřevěných kapliček postavit kapličky zděné. Josef Parma inicioval také výstavbu Božího hrobu, Lurdskou jeskyni, ale také Mariánskou cestu s obrazy poutních míst.
Zdroj : http://www.farnostmasuvky.cz/pruvodce/
foto září 2017
Boží hora (německy Gotthausberg) je nejvyšší vrchol v Žulovské pahorkatině, který se vypíná severovýchodně od města Žulová do výše 527 m n. m. Na kopci byl v letech 1878 – 1880 vybudován novogotický kostel Panny Marie Bolestné na místě původní dřevěné poutní kaple z let 1712 – 1713. Boží hora je tradičním poutním místem, na něž vede ze Žulové Křížová cesta.Tu V roce 1737 založili zbožní lidé ve Frýdlantu cestu na vrchu naproti zámku. Měla upevnit katolickou víru, která po třicetileté válce polevila. Podle farní knihy se na vrcholu Boží hory objevila ve 12. století soška Panny Marie, k níž začali putovat věřící. Křížová cesta je ikonografický celek představující do konce 15. století sedm a od baroka čtrnáct výjevů (zastavení) zobrazujících Kristovu cestu z Jeruzaléma na Kalvárii. Pobožnost, při níž si věřící připomínají utrpení Ježíše od jeho odsouzení Pilátem Pontským, přes nesení kříže po Via Dolorosa a ukřižování na hoře Golgota (Kalvárie) až po pohřbení, se vyvinula z poutí v Jeruzalémě. Z podnětu františkánských mnichů začala být tato památná místa vypodobňována i v jednotlivých zemích Evropy. Na Moravě a v Čechách je nejstarší křížová cesta na Svatém kopečku u Mikulova, kde ji v roce 1623 nechal vybudovat kardinál František Dittrichstein.
Po druhé světové válce se o ni, jako o mnoho památek v pohraničí, nikdo nestaral a zpustla.
V roce 2016 se jednalo o obnově jednotlivých zastavení i umělé sklaní jeskyně.
Za naší návštěvy v dubnu 2017, bylo již vše opravné .
Tradičních čtrnáct zastavení křížové cesty popisuje tyto pašijové události:
1. Ježíš je odsouzen k smrti.
2. Ježíš přijímá kříž.
3. Ježíš poprvé padá pod křížem.
4 Ježíš potkává svou matku.
5. Šimon z Cyreny pomáhá Ježíšovi nést kříž.
6. Veronika podává Ježíšovi roušku.
7. Ježíš podruhé padá pod křížem.
8. Ježíš napomíná plačící ženy.
9. Ježíš potřetí padá pod křížem.
10. Ježíš je zbaven roucha.
11. Ježíš je přibit na kříž.
12. Ježíš umírá na kříži.
13. Tělo Ježíše je sňato z kříže.
14. Tělo Ježíše je uloženo do hrobu.
Tentokrát to byl Jirka, kdo na webu objevil další Křížovou cestu.
Zprvu mne moc ztvárnění kapliček pouze z cihel příliš neoslovilo. Ale když jsme přijeli na místo, byla jsem velmi mile překvapena.
Kapličky, které prošly v letech 1999 - 2004 úplnou opravou, a to i včetně cestiček lesoparku, se mi zalíbily na první pohled. Jednotlivé výjevy Kristovi poslední pouti jsou vyobrazeny na litinových odlitcích a velmi krásně vypracovány. Natolik se mi zalíbily, že jsem je jednotlivě nafotila. Najdete je mezi fotografiemi úplně na konci. Na jednotlivých zastaveních chybí texty. Tento nedostatek je ale napraven jednak na webu a pak také na začátku cesty na informační tabuli.
Informační tabule je velmi dobře zpracována.Najdete v ní spoustu důležitých informací.
My jsme místo navštívili v dubnu 2017, kdy se probouzelo jaro a dýchla na nás nejen duchovní atmosféra tohoto místa ale i probouzející se jaro se svěží zelení lesoparku.
Barokní kostel sv.Andělů Stážných byl postaven v roce 1728 ze zbytků původního hradu, který ochraňoval obchodní cesty, jenž tudy vedly. Kostel dominuje širokému okolí. Stojí na kopečku nad obcí a je vidět z dáli. Vede k němu 14 kapliček Křížové cesty, které pochází z roku 1854.
Zděné výklenkové kapličky, které lemují cestu z centra obce na vršek ke kostelu Svatých Andělů Strážných namaloval na plech malíř J. Vyjídáčka.
Kostel je otevřen v době mší svatých. V těsné blízkost se nachází hřbitov se zajímavou hrobkou rodiny Pizzizu.
Místo jsme navštívili v červnu 2016, kdy byl kostel i kapličky opraveny.
Mizející památky >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.
.