Jste zde: Titulní stránka
U smržického hřbitova se nachází malá kaplička Panny Marie z roku 1837.
Foto : prosinec 2017
Olomoucký kraj – Prostějov - Smržice
Kaple Panny Marie v Kozlově byla postavena v roce 1753, má dřevěnou zvonici s polygonální lucernou a je zakončena cibulovou bání. Bližší okolnosti jejího vzniku ani případné další stavební proměny nejsou známy. Pouze dva štítky na věžičce stavby připomínají její založení v roce 1753 a opravu provedenou v roce 1929. Interiéru stavby dominuje oltář s obrazem Panny Marie Zbraslavské. Obraz byl zrestaurován v roce 1996 a oltář v roce 2001. Ve věži kaple se původně nacházel zvon Sv. František. V průběhu 1. světové války byl však rekvírován pro válečné účely. Od 4. července 2004 odtud vyzvání nový zvon Sv. Pavel – který byl pořízen z veřejné sbírky.
Bohoslužby se v kapli konají nepravidelně a mimo tyto bohoslužby je kaple veřejnosti nepřístupná.
Zdroj informací poskytl PaedDr. Josef Šebetovský, správce webových stránek www.drevenekostely.tode.cz.
Foto : listopad 2017
Pardubický kraj - Ústí nad Orlicí - Kozlov
Hřbitovní kapli neznámého autora z 18. století najdete na starém zrušeném hřbitově v Kociánově, místní části Loučné nad Desnou.
V čele kaple jsou umístěny náhrobní kameny dvou místních farářů.
Strop kaple pak nabízí pohled na nástěnnou církevní malbu. V kapli jsou další pěkné nástěnné malby.
Hřbitov byl v roce 1999 revitalizován, kaple zůstala zachována a opravena. Na svahu nad někdejším hřbitovem je honosná a památkově cenná rodinná hrobka vizmberských Kleinů.
Foto : leden 2017
Olomoucký kraj – Šumperk – Loučná nad Desnou
Kaple na návrší zvaném Humberk byla postavena jako projev díku za uzdravení Karla Maxmiliána hraběte Thurna, kterého v roce 1660 postihla těžká oční choroba. V roce 1901 byla kaple podstatně zvětšena, upravena v novogotickém slohu a slavnostně vysvěcena. Stavbu navrhl a finančně podpořil zdejší farář Hugo Černý a řídil ji mistr František Kolbábek z Heřmanova.
Na první pohled vás kaple upoutá štíhlou vysokou věží se vchodem, nad kterým je umístěna plastika. Po boku kaple stojí kamenný kříž.
Druhý kamenný kříž se nachází na začátku aleje, vedoucí ke kapli.
Památkově chráněno od 3.5.1958 .
http://pamatkovykatalog.cz/?element=12293863&sequence=7&action=element&presenter=ElementsResults
Foto : červenec 2017
Vysočina kraj - Jihlava – Krasonice
Dřevěná poutní kaple byla postavena u pramene s údajně zázračně léčivou vodou. Nejprve zde byl r. 1786 vztyčen dřevěný kříž, r. 1834 nechal farář Josef Karel Schipp postavit dřevěnou kapli Povýšení sv. Kříže. R. 1850 byla vybudovaná zděná studna. Kaple prošla v l. 1952-53 a 2006-07 rekonstrukcí.
https://www.mistopisy.cz/pruvodce/body-zajmu/912/drevena-kaple-sv.-krize-u-liskovce/
Foto: únor 2017
Moravskoslezský kraj - Frýdek-Místek - Frýdek-Místek
Již více než dvě stě let dominuje malebnému koryčanskému panoramatu z nevysokého pískovcového útvaru, kaple svatého Floriána. V létě roku 1712 vypukl v jednom domku poblíž náměstí požár, který se rychle rozšířil a padla mu za oběť většina stavení na náměstí včetně kostela a dřevěné fary. Majitel panství, poslední z rodu Horeckých, dal postavit na nedalekém kopečku kapli, kterou zasvětil patronu hasičů, svatému Floriánovi. Než byl opraven farní kostel, konaly se bohoslužby v této kapli. Zařízení kaple bylo jednoduché. Nad skromným oltáříkem visel obraz svatého Floriána, dílo Josefa Hromádky z Litenčic. Na stěně svěcenka, kříž a několik drobných reprodukcí. Navíc zde bylo uloženo devět železných moždířů, z nichž byly při různých slavnostech vypalovány salvy. Už během první světové války bylo od této tradice upouštěno.
Zato po válce okolí kaple ožilo nebývalým ruchem. Ve stínu staletých lip scházela se tu mládež, která si zpěvem a družnou zábavou vyplňovala svůj volný čas. Od jara až do zadumaného podzimu nesla se do ulic tichá píseň mládí jako ukolébavka těm, kdož na zápraží svých domů po celodenní práci odpočívali.
Posléze se zde konaly bohoslužby jen v den svátku svatého Floriána. Kaple stojí ve stínu staletých lip a její vybavení vedle skromného oltáře tvoří jen oltářní obraz sv. Floriána od Josefa Hromádky z Litenčic.
V roce 2004, při příležitosti výročí 130 let místního Sboru dobrovolných hasičů v Koryčanech, byla kaple kompletně opravena a dne 24. července byla při slavnostní bohoslužbě znovu vysvěcena za velké účasti místních hasičů i občanů.
Text : http://www.korycany.cz/mesto/kulturni-a-prirodni-pamatky/kaple-sv-floriana/
Foto: leden 2017
Zlínský kraj – Kroměříž – Koryčany
Čtvercová stavba sklenutá kupolí se slepou lucernou, po stranách kruhová okna.
Vystavěna v letech 1809-10 nad studánkou.
Pardubický kraj – Litomyšl – Tržek ( nebo Nedošín)
Foto : listopad 2017
Kapli sv. Antonína Paduanského naleznete v Rychlebských horách na Javornicku. Pokud se na svých procházkách vydáte po červené turistické trase ze zámku Jánský Vrch - na zříceninu hradu Rychleby, asi 1 km za zámeckým parkem narazíte u okraje lesa na opravenou kapli sv. Antonína Paduánského, místo jinak zvané U Antoníčka nebo jenom Antoníček.
Kapličku nechala vystavět paní Emílie Lorencová podle návrhu Aloise Utnera (stavitel) na počest Pánu Bohu za záchranu jejího syna, který spadl z mostu v Javorníku. Kostel byl vysvěcen 21. 6. 1896 proboštem Josefem Schindlerem.
Na počátku 90. let byla zničená kaple opravena a již novodobým vybavením slavnostně vysvěcena olomouckým arcibiskupem Grauberem 13. 7. 1993. Kaple je postavená v neogotickém slohu. Ze zadní části kapličky je možné vidět tabulku se vznikem kapličky - 1893.
Vedle kaple naleznete také pramen - neboli studánku sv. Antonína Paduanského. (pitná voda)
http://www.mestojavornik.cz/turistika/turisticke-zajimavosti/pramen-svateho-antonina-paduanskeho-kaple/
Olomoucký kraj - Jeseník - Javorník
Foto : říjen 2017
Mizející památky >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.
.